TEKLİF FORMU

Google Ads Hesabınızla Reklam Alakanızı Nasıl Artırırsınız?

Artan reklam alaka düzeyi, dijital reklamverenler için kutsal bir kâsedir. Ve onları kim suçlayabilir? Daha iyi reklam alaka düzeyi , size daha fazla görünürlük ve daha yüksek bir yatırım getirisi sağlarken , Google Ads maliyetlerinizi düşük tutmanıza yardımcı olur.

Reklam alaka düzeyi, başarılı bir reklam kampanyasına giden tek yönlü bir bilettir. Ancak, reklam alaka düzeyinizi artırmaya nereden başlarsınız ve bu pazarlama ikramiyesini nasıl yakalayabilirsiniz? 

Google Ads Hesabınızda Google Ads Kampanyanızı Kurun
Hâlâ bir Google Ads hesabının sizin için uygun olup olmadığını araştırıyor olabilirsiniz veya belki de ilk kampanyanızı zaten başlattınız. Her iki durumda da, her şeyden önce temel bilgileri gözden geçirmek önemlidir. Google Ads ile harika bir kampanya oluşturmak, öncelikler değişirse veya engeller ortaya çıkarsa daha sonra kolayca optimize etmenize olanak tanır. 

Google Ads Hesabı Nasıl Çalışır?

Google Ads, hiyerarşik olarak düzenlenmiş üç düzeyde çalışır:

Hesap: Gmail gibi herhangi bir Google ürünü kullanıyorsanız, zaten bir hesabınız vardır. Bununla ilgili herhangi bir şüpheniz varsa, Google yönergelerine bakın .

Kampanya: Kampanyanız olmasa bile hesap oluşturabilir veya hemen yeni bir hesap açıp kampanya oluşturabilirsiniz.

Reklam grupları: Bunlar, reklamlarınızı düzenlemenize ve hedeflemenize olanak tanır. Her reklam grubu, bir veya daha fazla reklamın yanı sıra bu reklamları tetikleyecek anahtar kelimeleri içerir. 

Reklam grupları, kampanyalarına kıyasla işletmenizin daha küçük ve daha spesifik bir kapsamını temsil ettiğinden, her kampanyada birden çok reklam grubunuz olabilir.

Örneğin, dağ sporları malzemeleri sattığınızı ve dağ ayakkabıları için geçici bir kampanya oluşturmak istediğinizi varsayalım. 1. reklam grubu için "yürüyüş ayakkabısı"na, 2. reklam grubu için "tırmanma ayakkabısı"na, 3. reklam grubu için "dağ botları"na vb. odaklanmaya karar verebilirsiniz. 

Bir kampanya, bu örnekte olduğu gibi, işletmenizin bir kategorisini temsil ediyorsa, reklam grupları, yürüyüş veya tırmanma ayakkabıları gibi belirli bir ürün grubunu temsil eder. Reklam gruplarınızı oluştururken, seçtiğiniz anahtar kelimelere çok dikkat etmeniz gerektiğini söylemeye gerek yok. 

Profesyonel ipucu: Gogle Ads ile ilk kampanyanızı oluşturmak için bir web sitesine ihtiyacınız yok. Hesabınızı kurarken, Uzman modu yerine Akıllı modu seçin ve her şey hazır.

Kampanyalar, Reklam Grupları ve Anahtar Kelimeler

Reklamınızın alaka düzeyini olabildiğince yüksek kılmak için, bir kullanıcı işletmenizle alakasız bir şey aradığında Google reklamlarınızın görünmesini istemezsiniz. Yani, eğer onlar dans ayakkabıları ararlarsa, tırmanma ayakkabıları ile ilgili reklamınızın görünmesini istemezsiniz.

Her bir reklam grubunu oluşturduğunuzda, kullanıcının hangi açılış sayfasını ziyaret etmesini istediğinizi akılda tutmak iyi bir kuraldır. Örneğin, "çocuk tırmanış ayakkabıları" anahtar kelimesini hedefleyen bir reklam, yalnızca çocuklar için tırmanan ayakkabıların satın alınabileceği bir sayfaya yönlendirmelidir. 

 

Her bir reklam grubunun teması kesin olarak belirlenmişse, reklam gruplarınızı düzenli tutmak için Google Ads hesabınızdaki kampanya düzeyini kullanabilirsiniz. Kampanya düzeyinde, günlük bütçenizi, coğrafi ve dil hedeflerinizi kontrol ederek her bir işletme kategorisi için ne kadar harcama yaptığınızı ve Google Ads'ün ne kadar iyi performans gösterdiğini de yönetebilirsiniz.

Profesyonel ipucu: İdeal hesap yapısı, web sitenizin menüsünü yansıtmalıdır. Web sitenizin menüsünü dağ sporlarına bölmeyi seçerseniz, her kampanya bir sporu kapsamalıdır. 


Reklam Alaka Düzeyi Ne Anlama Geliyor?

Reklam alaka düzeyi, Google'ın bir reklam kampanyasının kullanıcının arama amacı ile eşleşip eşleşmediğini nasıl tanımladığını ifade eder. Bir kullanıcı "tırmanma ayakkabıları" araması yaptığı halde dağ botları reklamınız görünüyorsa, bu reklam kullanıcıyla alakalı değildir ve büyük olasılıkla onu tıklamayacaktır. Yanlış reklamın ortaya çıkmasının nedeni, çoğunlukla kullandığınız anahtar kelimeler ve reklam metninizle ilgilidir.

Arama sorgusu doğrudan reklamınızın başlığında bulunursa ve tıklama sonrası açılış sayfası reklamla eşleşirse, alakalı olduğu kabul edilir. Anahtar kelimeleriniz ve reklam metniniz arasındaki bağlantı ne kadar net olursa, reklam alaka düzeyiniz o kadar yüksek olur.

Reklam alaka düzeyi, hedeflemeye karar verdiğiniz anahtar kelimelerden doğrudan etkilenir. Bu önemlidir çünkü Kalite Puanı kısmen reklam alaka düzeyi ile ölçülür. Kalite Puanınızı etkin bir şekilde artırmak için çalışmak, tıklama başına maliyetinizi düşük tutmanıza yardımcı olur .


Google Reklamlarınız İçin Mükemmel Anahtar Kelimeleri Nasıl Bulunur? 

Artık Google Ads hesabınızı nasıl kuracağınızı bildiğinize göre, kampanyanız için mükemmel anahtar kelimeleri bulmanın zamanı geldi. Google Anahtar Kelime Planlayıcı, basit anahtar kelime araştırması için değerli bir ilk adımdır, ancak ek kaynaklar istiyorsanız, Anahtar Kelime Sihirli Aracımızı öneririz . 


Genel Anahtar Kelime Listesi Oluşturun 
Anahtar Kelime Sihirli Aracı, reklam kampanyalarınız için değerli olabilecek bir ana anahtar kelime listesi oluşturmak için kullanabileceğiniz güçlü bir SEO aracıdır. Teklif vermek istediğiniz anahtar kelimeleri seçin ve arama hacmini ve rekabet zorluklarını analiz edin. Ardından, hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeleri organik olarak gruplandırın ve alt gruplara ayırın. 

Bu ön aşama tamamlandıktan ve genel bir anahtar kelime listeniz olduğunda, Anahtar Kelime Yöneticisi'ni kullanarak listeyi optimize etmenin zamanı geldi . Hedeflemeniz ne kadar iyi olursa, reklam alaka düzeyinizin de o kadar yüksek olacağını unutmayın. 

Google Ads'de Anahtar Kelime Nasıl Eklenir?
Genel anahtar kelime listesini oluşturmak için hangi aracı kullanırsanız kullanın, PPC Anahtar Kelime aracımız bir sonraki adım için tam olarak ihtiyacınız olan şeydir. Araca her bir anahtar kelimeyi manuel olarak eklemekten çekinmeyin veya birkaç otomatik ayardan yararlanmaya karar verin: 

Mevcut bir Google Ads kampanyasından anahtar kelimeleri içe aktarın
Anahtar kelimeler Anahtar Kelime Planlayıcı'da gruplandırılmışsa, anahtar kelimeleri bir dosya aracılığıyla PPC Anahtar Kelime Aracına ekleyin 


Anahtar kelimeleriniz hazır mı? Şimdi gerçek mücadeleye geçelim.

Daha İyi Hedefleme için Google Ads Anahtar Kelimenizi Optimize Edin
PPC Anahtar Kelime aracı, optimizasyon sırasında kullanılacak reklama özel bir kaynaktır. Yukarıda belirtildiği gibi, reklam gruplarınızın yapısı ve kesin hedef anahtar kelimeler, reklam alaka düzeyiniz için tüm farkı yaratabilir. 

Anahtar kelime listenizi analiz etmek ve temizlemek için gereken adımlar şunlardır:

Temizleme anahtar sözcükleri olarak da bilinen boş anahtar sözcükleri silin : makaleler, bağlaçlar ve edatlar gibi alakasız sözcükleri kaldırın

Negatif anahtar kelimeleri seçin : teklif vermek istemediğiniz anahtar kelimeleri seçin
Yinelenenleri kaldırın: Birden fazla reklam grubunda bulunan anahtar kelimeleri kaldırmak için "yinelenenleri kaldır" düğmesini kullanın

Filtreleri keşfedin: Belirli filtreleri seçerek hiper odaklı reklam grupları oluşturun

Kampanyanızı başlatın: Kampanyanızı Google Ads'e aktarın.

Kampanyanızı dışa aktarmayı bitirdikten sonra, kampanyanızı doğrudan Google Ads hesap arayüzünde daha da yapılandırabilirsiniz. Ancak, PPC Anahtar Kelime aracı, çok rekabetçi ve hatta kampanyanız için zararlı olan anahtar kelimeleri belirleyerek ve her bir reklam grubunun odağını olabildiğince sıkı tutarak maliyetlerinizin üstünde kalmanızı kolaylaştırır. 

Profesyonel ipucu: En iyi uygulamalardan biri, reklam gruplarınızı grup başına 20 veya 30 anahtar kelimeden daha az tutmaktır.

Anahtar kelimelerinizi temizledikten sonra ve kampanyanızı Google Ads'e aktarmadan önce, PPC Anahtar Kelime aracımızın sunduğu filtreleri keşfetmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Anahtar kelimeleri dar ve iyi odaklanmış reklam grupları halinde gruplamayı unutmayın.

Soldaki menüden “+ Grup”a tıklayarak grup ekleyebilir ve ardından gruba anahtar kelimeler eklemeye devam edebilirsiniz.

Rakiplerinizin Ne Yaptığını Araştırın
Bu sizin ilk rodeonuzsa, alanınızdaki reklam performansı için karşılaştırmalı değerlendirmelerin neler olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Rakiplerinizin ne yaptığını her zaman kontrol etmeye değer. 

Elbette, bir Google Ads açık artırmasında kiminle karşı karşıya olduğunuzu bulmak için Google Ads'deki Açık Artırma Bilgileri Raporunu kullanabilirsiniz , ancak o zaman onlara karşı ilerlemenizi nasıl izleyebilirsiniz?

Neyse ki, sadakta birden fazla ok var: Reklamcılık Araç Setimiz. Reklam Araştırması'nı açın , rakipleri seçin ve aracın önemli değişiklikleri kaydetmesine izin verin. 

Ayrıca, normal reklam açık artırmalarınıza yeni oyuncuların girip girmediğini ve/veya eski bir rakibinizin pazarınızdan çıkıp çıkmadığını görebilirsiniz. 


Google Ads Hesabınız için Yıldız Kopyası Oluşturmak İçin Beş İpucu
Şimdiye kadar yaptığınız tüm çalışmalardan kaynaklanan anahtar kelimeler, neye teklif vermeniz gerektiği ve reklam metninize neleri dahil etmeniz gerektiği konusunda sizi bilgilendirir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, hedeflediğiniz anahtar kelime ile reklam metniniz arasındaki bağlantı ne kadar net olursa, reklam alaka düzeyiniz o kadar yüksek olur. 

1. Kullanıcı Niyetini Kontrol Edin
Anahtar kelime araştırmanıza dayalı olarak, reklam metninizin kullanıcının arama amacı ile eşleşip eşleşmediğini manuel olarak kontrol edin. Yanlış hizalama bulursanız, eşleşmeyen anahtar kelimeleri, daha alakalı reklam metinlerinde uygulanabilecekleri başka bir reklam grubuna taşıyın.

2. Her Reklam Grubuna Tek Bir Konu Verin
Çoğu durumda, pazarlamacıların düşük reklam alaka düzeyi yaşamasının nedeni, reklam gruplarının yeterince odaklanmamış olmasıdır. Reklam grubu başına yalnızca bir anahtar kelime temasına bağlı kalın. 

3. Anahtar Kelimeleri Alakalı Yerlere Yerleştirin
Reklam metninizi alaka düzeyine göre optimize ettiğinizden emin olun. Ana anahtar kelimenizi başlığa dahil ederek başlayın. Ardından, ikincil anahtar kelimelerinize gidin ve görünen URL'nin genişletilmiş metin reklamlarda görünen kısmı olan yol alanının yanı sıra reklam metni gövdesini düzenleyin.

Başlığınızı güçlü ve doğrudan noktaya getirmeyi unutmayın. Reklam metninin sonuna kristal netliğinde bir CTA ekleyin.

4. Açılış Sayfasını Düzenleyin
Reklam alaka düzeyi, Kalite Puanından büyük ölçüde etkilenir. Reklamınızla bağlantılı açılış sayfasını seçerek ve her ikisinin de amaca uygun olduğundan emin olarak Kalite Puanını aktif olarak etkileyebilirsiniz. Başka bir deyişle, reklam metninin mesajının açılış sayfasındaki içerikle eşleşmesi gerekir. 

Aramanın amacını eşleştirmek, kullanıcıyı kolay bir tıklama kazanması için kandırmaya çalışmadığınızı kanıtladığı için işletmenize güvenilirlik katar. Eşleşen bir açılış sayfası, reklamınıza güven verecektir.

5. Reklam Performansını İzleyin 
Bu muhtemelen herhangi bir pazarlamacı için en güvenli stratejidir: Google Ads hesabınızı izleyin. Konum İzleme aracımızı açın ve reklam konumunuzu izleyin; sorunların ortaya çıkmasını beklemeyin. 

Birkaç reklam kopyası oluşturun ve bunları test edin. Her bir reklam metninin performansına dayalı olarak yeterli bilgiyi topladığınızda, hangi parametrelerin diğerlerinden daha alakalı olduğunu bileceksiniz.

Son düşünceler
Yukarıdaki ipuçlarını izlerseniz, kampanyalarınızın reklam alaka düzeyini Google Ads Hesabınızla artırma yolunda ilerlemiş olursunuz. 

Günün sonunda, hatırlanması gereken püf noktası, herkese uyan tek bir strateji olmadığıdır - sizin ve hedef kitleniz için en uygun reklam kampanyasını oluşturmalısınız. 

Araştırmanızı yaptığınız, alakalı anahtar kelimeler seçtiğiniz ve yolun her adımında kullanıcı amacını göz önünde bulundurduğunuz sürece, gitmeniz iyi olur.

Tek yapmanız gereken başlamak. Teklif için Tıklayın 

Yorumlar

Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan
Fatma Özgün Apaydın/ Florame Türkiye Kurucu Ortak ve Genel Müdür
TÜM YORUMLAR

Referanslar

Hizmetlerimiz

Biz Neler Yapıyoruz!

Tüm sektörlere yazılım, tasarım dijital pazarlama alanında hizmetler vermektedir.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek adına internet sitemizde çerez kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi için Gizlilik ve Çerez Politikası’nı inceleyiniz. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiÄŸinizi kabul edeceÄŸiz.
x