TEKLİF FORMU

Dönüşüm Sağlayan Bir Açılış Sayfası Oluşturmak İçin 5 İpucu

Açılış sayfanız muhtemelen potansiyel müşterilerinizin teklifinize veya web sitenize ulaştıklarında göreceği ilk şeydir. Ancak, sayfayı hızlı, basit ve güvenilir bulmazlarsa çok uzun süre ortalıkta dolaşmazlar. Ve ortalıkta dolaşmazlarsa, bir satın alma işlemini tamamlamalarını, etkinliğinize kaydolmalarını veya haber bülteninize abone olmalarını nasıl sağlayabilirsiniz?

İnternet, diğer içeriklerin yanı sıra web sayfaları, en iyi teklifler ve dolandırıcılık web siteleriyle doludur. İnsanların etrafta dolaşmasını sağlamak sizin için ekstra çaba gerektirecektir, ancak dönüşüm oranlarının yükseldiğini ve gelirin arttığını gördüğünüzde buna değer.

Ancak, söylemesi kolay ve işin sırrı harekete geçmekte. Bu gönderide, pazarlama/satış hedeflerinizi tamamlamanıza yardımcı olması için açılış sayfanızı nasıl oluşturacağınız konusunda size birkaç ipucu vereceğiz.

Dönüşüm sağlayan bir açılış sayfası oluşturmak için ipuçları

1. Açılış sayfanız için daha yüksek bir yükleme hızı elde edin

Unbounce tarafından yapılan bir araştırmaya göre , tüketicilerin yaklaşık %70'i sayfa yükleme hızlarının satın alma kararlarını etkilediğini kabul ediyor. Ayrıca çalışma, yanıt verenlerin yarısından fazlasının, sayfanın yüklenmesi 6 saniyeden uzun sürerse geri düğmesine basacağını buldu .

Yükleme hızının önemli olduğuna ve dönüşüm sonuçlarınızı etkileyeceğine şüphe yok. Ancak, performanstan kaynaklanan potansiyel kaybı en aza indirmek için ne yapabilirsiniz?

İyi bir ev sahibi ve iyi bir ev sahipliği planı edinin

Her şeyden önce, sayfanızın yükleme sürelerini destekleyen harika bir barındırma planı edinin. Temel istatistikler, barındırma hizmetinin yükleme süresi ve çalışma süresidir. Ayrıca, barındırma planınızın, açılış sayfanıza gelen ziyaretçi sayısı için ihtiyaç duyduğunuz performansa sahip olduğundan emin olun. Daha fazla güce ihtiyacınız olacağını görürseniz, barındırma planınızı yükseltmeyi veya değiştirmeyi düşünün. Bluehost'ta, her büyüklükteki web sitesinin ihtiyaçlarını karşılayan çok sayıda barındırma planımız var.

Dosya boyutunu küçült

İkinci olarak, açılış sayfanızı "hafif" tutun. Bu, açılış sayfanıza yüklenmesi sonsuza kadar süren büyük dosyalara sahip olmaktan kaçınmak isteyeceğiniz anlamına gelir. Genel olarak konuşursak, resimler yavaş yüklenen bir siteye en çok katkıda bulunanlardan biridir. Resimleriniz ne kadar ağırsa, o kadar fazla veri içerirler ve bu resimlerin yüklenmesi o kadar uzun sürer.

Büyük resimlerden kaçınmak için doğru dosya formatını kullanın ve resimlerinizi açılış sayfanıza yüklemeden önce sıkıştırın. Görüntüleri düzgün bir şekilde işlemeyi öğrenmek istiyorsanız, görüntülerin nasıl optimize edileceğine ilişkin kılavuzumuza göz atın .

Buna ek olarak, açılış sayfalarınızı resimleri yavaş yükleyecek şekilde yapılandırmayı unutmayın. Tembel yükleme, siz resme yaklaşana kadar resimlerin sayfanıza yüklenmesini geciktirmek anlamına gelir. Örneğin, bir sayfanın altındaki resimler sayfanın tamamıyla birlikte yüklenmek yerine yalnızca siz ona ulaşmadan hemen önce yüklenir. Bu, daha hızlı yükleme hızı izlenimi verir.

Kodunuzu temiz tutun

Son olarak, açılış sayfanızdan en iyi performansı almak için kodunuzu temiz ve basit tutmaya çalışın. Web sitesi sahipleri çoğu zaman heyecan verici görseller ve etkileşimli öğeler kullanarak açılış sayfalarında ziyaretçilerin dikkatini çekmek ister. Bu tür etkileşimli öğeler, düzgün çalışması için çok sayıda kod gerektirir, bu da ziyaretçinin tarayıcısına daha fazla stres ekler ve yükleme süresini artırır. Etkileşimli öğeler çok dikkat çekici olsa da, performanstaki düşüşe değip değmeyeceğini düşünün.
 

2. Açılış sayfanızı mobil cihazlar için optimize edin

Akıllı telefon kullanımının her yıl arttığı bir sır değil. Statista'nın araştırmasına göre 2021'de kabaca 6,26 milyar akıllı telefon kullanıcısı vardı ve bu sayının 2022'de 6,58 milyara çıkması bekleniyor.

Açılış sayfanıza bir akıllı telefondan erişildiği bir gerçektir. Şimdi, sayfanız tamamen duyarlı değilse ve mobil cihazlar için optimize edilmemişse, ileride dönüşümlerde önemli bir düşüşle karşılaşabilirsiniz. Ancak, günümüzün web sitesi oluşturma araçlarını kullanarak, açılış sayfanızı akıllı telefon formatına uyumlu hale getirmek kolaydır.

Tüm cihazlarda iyi göründüğünü görmek için web sitenizin mobil düzenini önizlediğinizden emin olun. Sitenizin mobil cihazlarda harika görünmediğini fark ederseniz, sitenizin mobil uyumluluğunu iyileştirmek için çevrimiçi olarak bulabileceğiniz tonlarca öğretici ve ipucu vardır .

Bunu, günümüzde popüler olan cihazların ve tarayıcıların çoğunu desteklediği için açılış sayfanızı oluşturmak için HTML5 kullanarak başarabilirsiniz. Kullanabileceğiniz tonlarca kılavuz ve adım adım eğitim var. Hosting Facts tarafından sağlanan bir HTML5 Periyodik Tablosundan, Codecademy'den HTML Öğrenebileceğiniz eksiksiz bir kursa kadar .

Son olarak, açılış sayfanızı oluştururken bazı potansiyel müşterilerinizin web sitenize 3G veya daha yavaş bir ağdan erişeceğini göz önünde bulundurun. Siteye erişen mobil kullanıcılar için siteyi olabildiğince “hafif” tutmak daha faydalıdır.
 

3. KISS – Kısa ve basit tutun

Pazarlama mesajları söz konusu olduğunda dikkat süremiz oldukça kısadır. Her gün bombardımana tutulduğumuz tüm reklam panolarını, reklamları, e-posta promosyonlarını ve daha fazlasını düşünürsek, bu hiç de şaşırtıcı değil. Ancak bu, açılış sayfanızın doğrudan konuya ve olabildiğince basit olması gerektiğine dair net bir yön gösterir.

Kolay gezinmeyi göz önünde bulundurarak açılış sayfası yapınızı oluşturun ve uzun metin paragraflarından kaçınmaya çalışın. Hizmetinizin bir açıklamasını veya bir değer teklifini yazmak yerine, taramayı ve genel bakışı almayı kolaylaştırmak için grafik veya görsel içerik kullanın. Resimler ayrıca dikkat çekmenin ve insanları açılış sayfanızda tutmanın harika bir yoludur.

Video içeriği, ziyaretçilerinizin dikkatini çekmenin iyi bir yoludur. Ancak, içeriğin yerinde olmaması, kısa olması veya hatta teklifinizle alakalı olmaması istatistiklerinizi olumsuz etkileyebilir. Video içeriği ziyaretçinizin dikkatini hemen çekeceğinden, diğer her şeyi tamamen göz ardı etmelerine neden olabilir. Videonuzu düzgün bir şekilde yapılandırmaz ve optimize etmezseniz, sonuç olarak açılış sayfanızın hızı düşebilir. Hızlı yüklenen açılış sayfalarının öneminden bahsetmiştik, bu nedenle sayfanıza video eklemeye karar verirken bunu aklınızda bulundurun.

4. Açılış sayfanızda güven oluşturun

Size veya web sitenize güvenmeyen birini dönüştürmek zordur. Piyasadaki en iyi ürün veya hizmete sahip olabilirsiniz ancak yine de görmeniz gereken dönüşüm oranlarını göremeyebilirsiniz. Açılış sayfanıza güven oluşturan ve diğer kişilerin satın almalarından memnun olduklarını gösteren öğeler eklemeyi düşünün.

Güven kazanmaya yönelik en önemli adım, açılış sayfanızda birinci sınıf dil bilgisi ve imlaya sahip olmaktır. Hatalı yazım bize, katılmadığınız bir piyangoyu kazanmayla ilgili dolandırıcı e-postaları hatırlatır. Kötü dilbilgisi, ziyaretçilerinizin sahip olacağı ilk tehlike işaretidir ve pazarlama mesajınızın tamamen yanlış anlaşılmasına yol açabilir.

Mesajınızın doğruluğundan emin olduktan sonra, ürününüz veya hizmetiniz hakkında güven uyandıran birden çok başka öğe ekleyebilirsiniz.

Diğer müşterilerden referanslar

Kendinizi potansiyel hedef kitlenizin yerine koyun ve kimlerin ürününüzü veya hizmetinizi kullanırken görmek istediklerini düşünün. Ardından, mevcut müşterilerinizden geri bildirim isteyin ve onların referanslarını açılış sayfanıza ekleyin. Kendileri gibi insanların ürün veya hizmetten memnun kaldığını gören potansiyel müşteriler uzun bir yol kat edecektir. Ancak, gerçek insanlardan geri bildirim aldığınızdan ve yalnızca kurgusal karakterlerle gelmediğinizden emin olun.

İletişim bilgileri

Potansiyel müşterilerin teklifinizle ilgili ek sorular veya tavsiyeler için iletişime geçebilmesi için şirketinizin iletişim bilgilerini ekleyin. Şirketinizin e-posta adresini, telefon numarasını, fiziksel adresini ve sizinle iletişim kurmanın diğer yollarını ekleyin.

Canlı sohbet eklentisi

Canlı sohbet imkanı aracılığıyla sorularınıza anında yanıt almaktan daha iyi bir şey olamaz. Bu, potansiyel müşterilerinizin herhangi bir soruları olduğunda veya şirketinizi doğrulamak istediklerinde atmaları gereken fazladan bir adımı ortadan kaldıracaktır.

5. Net bir CTA ekleyin

Yukarıdakilerin hepsini sıkı bir şekilde kilitleyebilirsiniz, ancak potansiyel müşterileriniz bir sonraki adımı hemen anlamadıklarında giderler. Harika bir Harekete Geçirici Mesajın (CTA) önemi burada devreye giriyor.

CTA'nızın görünür olduğundan ve müşterinin tıkladığında yapacağı eylemi açıkladığından emin olun. Düğmenin kopya kısmıyla yaratıcı olmak ve sadece "Gönder" yazmaktan daha iyidir. CTA'yı, potansiyel müşteriye tıklaması için güçlü bir neden veren can alıcı noktanız olarak düşünün. Bunun yanında, CTA'nızın sayfadaki diğer öğelerden farklı olduğundan emin olun. Bir ipucu, düğmeye patlayan bir renk vermek ve onu sayfada belirgin bir konuma yerleştirmektir.

Başka bir güzel ipucu, açılış sayfanıza aciliyet eklemektir. Bunu, teklifiniz için bir geri sayım ekleyerek açılış sayfasının çalışır durumda olduğu süreyi sınırlayarak yapabilirsiniz. Ancak, sınırlı teklifin geçerli olduğundan emin olun, aksi takdirde güven kaybolur ve onu yeniden kazanmakta zorlanacaksınız.

Bonus ipucu: Analitik ve A/B testi açılış sayfası sürümleri ekleyin

Bunu yapmanın en kolay yolu Google Analytics'i sayfanıza eklemektir. Bu, açılış sayfanızın ziyaretçileri hakkında istatistikler toplamanıza olanak tanır ve sonraki kararlarınız için bir temel oluşturur.

Ayrıca, her zaman iki farklı açılış sayfası sürümü çalıştırmak ve belirli bir süre sonra sonuçları karşılaştırmak akıllıca olacaktır. A/B testi yapmak, neyin daha iyi çalıştığı ve test etmek isteyeceğiniz gelecek sürümlerde hangi değişiklikleri yapacağınız konusunda veriye dayalı kararlar vermenizi sağlayacaktır.

Son düşünceler

Cihazdan bağımsız olarak takip edilmesi kolay, hızlı bir açılış sayfasına sahip olmak, dönüşüm oranlarınızı önemli ölçüde artıracaktır. Güven yaratan unsurlar eklediğinizden emin olun ve topladığınız verilere göre daima iyileştirmeye çalışın.

En iyi sonuçları almak için, bu makalede açıklanan tüm ipuçlarını birbirini tamamlayacak şekilde uygulayın. Sizin için neyin en iyi olduğunu ve açılış sayfanızda neye odaklanmanız gerektiğini görmek için her zaman farklı sürümleri A/B testi yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan SORULAR

Dijital pazarlama, akıllı telefonlara, dizüstü bilgisayarlara, tabletlere ve temelde Wi-Fi'ye bağlanabilen diğer tüm cihazlara yönelik her türlü pazarlamadır. Geleneksel pazarlama radyo, TV, basılı yayın ve filme odaklanırken, dijital pazarlama söz konusu olduğunda uygulamalar, web siteleri, bloglar, sosyal medya, e-posta ve çevrimiçi içerik hakkında düşünmek istiyoruz.
KESİNLİKLE EVET EVET EVET. Geleneksel pazarlama çabalarınızı dijital olanlarla değiştirmek zorunda değilsiniz, ancak 2022 ve dijital kelimesi pazarlama stratejinize girmezse, işiniz gelişemez. Gerçekten bu kadar basit.
Dijital pazarlama ajansı, işiniz için değerli bir ortak olabilir, ancak sizin için yapabileceklerinin tam olarak farkında olmayabilirsiniz. Bir satış veya pazarlama müdürü olarak işiniz, işletmenizin "ön kapısından" müşteri çekmektir.

Bugün, müşterilerin yüzde 81'i bir satın alma kararı vermeden önce çevrimiçi araştırma yapıyor; bu da, müşteri yolculukları boyunca müşterilerin çevrimiçi etkileşimini sağlayan ve onları besleyen sağlam bir çevrimiçi varlık geliştirmenin zorunlu olduğu anlamına geliyor. Bir dijital pazarlama şirketi, işiniz için bunu ve daha fazlasını yapabilir.
Bu, ajansınızın büyüklüğüne ve uzmanlaşma eğiliminize bağlı olarak değişir. Aşağıda, bir dijital pazarlama ajansında yaygın olarak bulunan rollerin bir listesi bulunmaktadır:

Genel Müdür/Kurucu
Hesap Yöneticisi: Bir müşteri olarak, projelerinizde sizinle temasa geçecek ve sizi güncel tutacak bir hesap yöneticisi atanabilir.
Grafik Tasarımcı
UI Tasarımcısı: Bu, kullanıcı dostu web sitesi tasarımında uzmanlaşmış kişidir.
Web Geliştiricisi- Yazılımcı
Metin Yazarı: Bir metin yazarı, bloglar, makaleler, web sitesi içeriği ve temel olarak pazarlamada kullanılan diğer kelimeleri yazan kişidir.
Sosyal Medya Pazarlamacısı
Google SEO Uzmanı
Bir dijital pazarlama ajansı, çok kanallı pazarlama veya tek kanallı pazarlama yoluyla müşterilere çevrimiçi olarak ulaşır. Çok kanallı ve tek kanallı pazarlama ile ajanslar, müşterilerle web siteleri, bloglar, e-posta, sosyal medya ve daha fazlası gibi bir veya birden fazla kanalda etkileşime girer. Çok kanallı pazarlama, yaşam döngüleri boyunca kanallar ve cihazlar arasında sorunsuz bir müşteri deneyimi sağlayan pazarlamayı ifade eder. Bir dijital pazarlama ajansı genellikle geleneksel pazarlama hizmetleri sunmaz.
Dijital Pazarlama hizmeti aylık bir ücret karşılığında verilir. Ancak ücretlendirme , şirketinizin ihtiyaçları, hangi kanalların kullanılacağına göre değişim gösterir. Bir B-B pazarındaki müşteri için bazı son kullanıcı pazarlama kanalları uygun olmaz. Bir başka kriterde yapılacak çalışmanın hangi ülkelerde, kaç dilde yürütüleceğidir. Kimi zaman çok kanallı pazarlama uygunken bazen tek kanal , örneğin Google Metin reklamı ile pazarlama yapmak uygun olur. Genelde her sektör ve her tip şirket için mutlaka birden fazla kanal kullanılır.
Dijital Pazarlama artık tamamen bir şirketin ayrılmaz parçası haline gelmiştir. Yeni müşteriye ihtiyaç duyan her şirket, sürekli olarak bir dijital pazarlama yapıyor olmalı. Dijital Pazarlama, çoğu kullanılan araç açısından kümülatif özellikler gösterir. Bugün 100 kişi olan e-mail listeniz 2 yıl sonra 10,000 olabilir. Bugün 10 sayfadan ibaret web siteniz zamanla yüzlerce sayfalık referans bir site haline dönüşebilir. Bugün günde 10 kişinin gezdiği web sitenizi zaman içinde günde 2000 kişi ziyaret edebilir. Eğer ilk defa bir dijital pazarlama düşünüyorsanız, etkilerimi mesela bir Google Reklamı ile ilk günden görebilir veya SEO sonuçları için 5-6 ay vakit geçmesini bekleyebilirsiniz. 
Dijital pazarlama danışmanları, geniş bir dijital pazarlama bilgisine sahiptir ve işletmelerin bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmelerine yardımcı olabilir. Mevcut stratejinizdeki zayıflıkları, iyileştirme alanlarını ve en fazla kazancı elde etmenin en iyi yolunu belirleyebilirler. İnter olarak size bir Dijital Pazarlama uzmanı atıyoruz, bu kişi ekipteki diğer uzmanlarla birlikte tüm işlemlerinizi yürütüyor. ( SEO Uzmanı, Reklam Yöneticisi, İçerik Yöneticisi, Tasarım ve Yazılım Geliştiriciler. )
TÜMÜ

Yorumlar

Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan
Fatma Özgün Apaydın/ Florame Türkiye Kurucu Ortak ve Genel Müdür
TÜM YORUMLAR

Referanslar

Hizmetlerimiz

Biz Neler Yapıyoruz!

Tüm sektörlere yazılım, tasarım dijital pazarlama alanında hizmetler vermektedir.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek adına internet sitemizde çerez kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi için Gizlilik ve Çerez Politikası’nı inceleyiniz. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiÄŸinizi kabul edeceÄŸiz.
x