TEKLİF FORMU

Yeni Web Sitenizi Tanıtmanın 8 Olağanüstü Yolu

Hiçbir şey web sitenize organik sıralamadan daha fazla trafik çekemez. Arama motoru sonuç sayfasındaki ilk beş organik sonucun tüm tıklamaların %68'ini alacağını gösteriyor. Olmak istediğin yer orası.

Bazı insanlar, belki bir sosyal medya bağlantısı veya e-posta pazarlama kampanyanız aracılığıyla ve blog gönderileri aracılığıyla web sitenizi doğrudan ziyaret edecek . Ancak, trafiğinizin çoğunluğu ( tahmini %60'ı ) Google Arama'ya anahtar kelimeler girerek başlayacaktır.

Potansiyel müşteriler web sitenizi çevrimiçi aramalarda veya diğer pazarlama kanallarında görmezlerse, fazla web sitesi trafiği görmezsiniz. Bu aynı zamanda web sitenizin işinizi kurmanıza pek yardımcı olmayacağı anlamına gelir.

Alt çizgi? İşletmenizi tanıtmayı planlamıyorsanız, işletmeniz için bir  web sitesi oluşturmak için zaman ayırmanın bir anlamı yoktur .

Bunu akılda tutarak, yeni bir web sitesini tanıtmanın sekiz yolunu inceleyelim.

Başarıyı Nasıl Ölçüyorsunuz?

Bir Web Sitesi Nasıl Tanıtılır?

Sonuç: Yeni Bir Web Sitesini Nasıl Tanıtacağınıza İlişkin 8 İpucu

Başarıyı Nasıl Ölçüyorsunuz?

İpuçlarına geçmeden önce, web sitenizin başarısını ölçmek için kullanabileceğiniz birçok ölçüm olduğunu bilmelisiniz.

Onlardan bazıları:

 • Çıkma Oranı
 • Yeni ziyaretçiler
 • Yeni müşteriler
 • Trafik kaynakları
 • Web sitenize geri bağlantılar
 • anahtar kelimeler
 • Dönüşüm oranı
 • Demografi

Ancak, izleyeceğiniz en önemli şey, ne kadar web sitesi trafiği aldığınızdır. Sonuçta, web sitenizi kimse ziyaret etmezse, diğer tüm bu ölçümler pek bir fark yaratmayacaktır.

Aldığınız web trafiği miktarı, yürüttüğünüz işin türüne ve büyüklüğüne de bağlı olacaktır. Web sitenizin farklı ziyaretçi kriterlerine ulaşıp ulaşmadığı veya daha iyi veya daha kötü olup olmadığı tamamen web sitenizin tanıtım stratejisine ve genel pazarlama stratejisine bağlıdır.

Bir Web Sitesi Nasıl Tanıtılır?

 1. Arama motoru optimizasyonu
 2. Eposta pazarlama
 3. Sosyal medya
 4. Youtube
 5. etkileyenler
 6. Tıklama başına ödeme reklamları
 7. Konuk bloglama
 8. yeniden hedefleme

Metrikler ortadan kalktıktan sonra, yeni bir web sitesini tanıtmanın sekiz yolunu burada bulabilirsiniz.

1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO'nuzu artırmak, organik arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmenize ve web sitenize yoğun trafik çekmenize yardımcı olacaktır.

SEO karmaşık bir süreç olsa da, genellikle yüksek kaliteli içerik yayınlayarak ve sayfalarınıza meta açıklamalar gibi basit şeyler ekleyerek avantajlı bir başlangıç ​​yapabilirsiniz.

Gerçekleştirebileceğiniz veya bir ajansa yaptırabileceğiniz diğer SEO görevleri şunları içerir:

 • Web sitenizi anahtar kelimeler için optimize etme
 • Web sitenize kaliteli bağlantıları artırmak
 • Yerel işletme web sitenizi Google Benim İşletmem ve Yelp'e ekleme

Optimizasyonun genellikle gözden kaçan bir başka yönü de web sitesi tasarımıdır. Küçük bir işletme olarak web sitenize yatırım yapmak mükemmel sonuçlara yol açabilir. Yeni bir site kurabilir veya mevcut sitenizi yenileyerek marka bilinirliği oluşturmak için bir web sitesi lansmanı gerçekleştirebilirsiniz.

SEO, kârlılığınızda tüm farkı yaratabilecek basit ama güçlü bir araçtır. Sonuçta, web siteniz, SEO'yu iyileştirerek, belirlediğiniz anahtar kelimeler için arama sonuçlarının üst sıralarında görünecektir.

2. E-posta Pazarlama

E-posta pazarlamasının başarısı, kişi listenizi büyütmek, farklı müşteri gruplarına hitap edecek şekilde bölümlere ayırmak ve alıcıları etkileşimde kalmaya teşvik etmek için değerli içerik sağlamakla ilgilidir.

Harekete geçirici mesajınızda her zaman e-ticaret web sitenize geri bağlantı verin. Bu, abonelerinizi web sitenizi tekrar ziyaret etmeye teşvik eder.

Ayrıca, abonelerinize düzenli olarak taze ve yeni içerik gönderin ve ihtiyaç duyduklarında sizinle iletişim kurabilmeleri için e-posta imzanızın yanına iletişim bilgilerini ekleyin.

3. Sosyal Medya

Facebook, Instagram, Snapchat, TikTok ve Twitter gibi sosyal medya platformları, web sitenizi tanıtmanın mükemmel yollarıdır. Bu sosyal ağlar ile ürün veya hizmetinizi doğrudan pazarınızın olduğu yere götürebilirsiniz.

Ayrıca, müşterinizle doğrudan etkileşime geçebilir ve işletmenizin çeşitli yönleri hakkında anında geri bildirim alabilirsiniz.

Ayrıca, çevrimiçi varlığınızı artırmak için web sitenizin ana sayfasında, blogunuzda veya diğer web sitesi sayfalarında sosyal sayfalarınıza bağlantılar sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra işletmeniz ve ürünleriniz ile ilgili bilgileri sosyal medya paylaşımlarınızda ve bios'larınızda paylaşabilirsiniz.

Bu platformları kullanırken hedef kitlenizi anladığınızdan emin olun. Ayrıca Instagram hikayeleri ve TikTok videoları gibi popüler özellikleri kullanarak trendleri takip edin. Son olarak, kullanıcıları sayfalarınızı beğenmeye, paylaşmaya ve takip etmeye teşvik edin.

İşte Facebook'ta e-posta listenizi büyütmenin birkaç uzman yolu.

4. Youtube

2022'de yalnızca ABD'de her gün yaklaşık 210 milyon kişi YouTube kullanacak. Bu gerçek, videonun sürekli artan popülaritesi ile birleştiğinde, YouTube'u web sitenizi tanıtmak için doğal bir uygun hale getirir.

Videonuza web sitenize giden bir bağlantı içeren bir harekete geçirici mesaj düğmesi eklediğinizden emin olun ve izleyicilere oraya gitmeleri için iyi bir neden verin.

5. Etkileyenler

Sosyal platformlar, işletmenizi tanıtmak için ünlülerden ve popüler kullanıcılardan yardım isteyebileceğiniz için vermeye devam eden bir hediyedir. Bu kişilere influencer adı verilir.

Ünlü internet şahsiyetleriyle iletişime geçin ve web sitenizi veya ürününüzü gönderilerinde öne çıkarmaları için onlara ödeme yapın. Bunu yapmak, web sitenize büyük trafik çekecektir.

6. Tıklama Başına Ödeme Reklamları (PPC)

PPC pazarlaması, arama motorlarında görünecek ücretli reklamlar oluşturmayı içerir. En popüler ücretli reklamlar, Google Adwords aracılığıyladır . Facebook reklamları ile de PPC yapabilirsiniz.

Google'a (veya Facebook'a) ne kadar harcamak istediğinizi söylersiniz ve yalnızca birisi reklamınızı tıkladığında ödeme yaparsınız. Reklamınızın, reklamdaki kopyayla eşleşen bir açılış sayfasına bağlantı verdiğinden emin olun; yürüyüş botlarının reklamını yapmak ve ziyaretçileri şemsiyelerin yer aldığı bir sayfaya yönlendirmek istemezsiniz.

7. Misafir Bloglama

Pazar nişinizdeki önde gelen web sitelerini belirleyin ve onlar için konuk bloglama hizmetleri sunun. Makalenin sonunda biyografinize bir bağlantı ekleyebilirsiniz.

Konuk gönderisi oluşturmak için yazar olmanıza gerek yok. İçerik pazarlamasına yeni başlıyorsanız, kendi içeriklerinizi yazmaya başlamadan önce her zaman bir hayalet yazar kiralayabilirsiniz.

8. Yeniden hedefleme

Walmart'ta çevrimiçi alışveriş yaparsanız, yeni satın aldığınız ürünler veya benzer Walmart ürünleri için diğer web sitelerinde reklamlar görebilirsiniz. Bu, web sitenize benzersiz bir kod eklemeyi içeren çerez tabanlı bir teknoloji olan yeniden hedefleme yoluyla elde edilir.

Ziyaretçiler web sitenize geldiğinde, kod o ziyaretçinin tarayıcısına bir tanımlama bilgisi ekler. Bu, web sitenizin reklamlarını internetteki diğer web sitelerinde görüntülemenizi mümkün kılarak görünürlüğünüzü ve sunduğunuz ürün ve hizmetleri artırır.

Sonuç: Yeni Bir Web Sitesini Nasıl Tanıtacağınıza İlişkin 8 İpucu

Dikkatli değerlendirme, düşünme ve planlama gerektiren çok adımlı bir süreçte web trafiğini artırmak ve satışları artırmak için web sitenizi tanıtın.

Sürecin ilk adımı, doğru alan adını bulmak ve web siteniz için bir barındırma seçmektir. 

Ardından, web sitenizi mümkün olan her yerde tanıttığınızdan emin olmak için bu listeyi tekrar kontrol edin.

Sıkça Sorulan SORULAR

Dijital pazarlama, akıllı telefonlara, dizüstü bilgisayarlara, tabletlere ve temelde Wi-Fi'ye bağlanabilen diğer tüm cihazlara yönelik her türlü pazarlamadır. Geleneksel pazarlama radyo, TV, basılı yayın ve filme odaklanırken, dijital pazarlama söz konusu olduğunda uygulamalar, web siteleri, bloglar, sosyal medya, e-posta ve çevrimiçi içerik hakkında düşünmek istiyoruz.
KESİNLİKLE EVET EVET EVET. Geleneksel pazarlama çabalarınızı dijital olanlarla değiştirmek zorunda değilsiniz, ancak 2022 ve dijital kelimesi pazarlama stratejinize girmezse, işiniz gelişemez. Gerçekten bu kadar basit.
Dijital pazarlama ajansı, işiniz için değerli bir ortak olabilir, ancak sizin için yapabileceklerinin tam olarak farkında olmayabilirsiniz. Bir satış veya pazarlama müdürü olarak işiniz, işletmenizin "ön kapısından" müşteri çekmektir.

Bugün, müşterilerin yüzde 81'i bir satın alma kararı vermeden önce çevrimiçi araştırma yapıyor; bu da, müşteri yolculukları boyunca müşterilerin çevrimiçi etkileşimini sağlayan ve onları besleyen sağlam bir çevrimiçi varlık geliştirmenin zorunlu olduğu anlamına geliyor. Bir dijital pazarlama şirketi, işiniz için bunu ve daha fazlasını yapabilir.
Bu, ajansınızın büyüklüğüne ve uzmanlaşma eğiliminize bağlı olarak değişir. Aşağıda, bir dijital pazarlama ajansında yaygın olarak bulunan rollerin bir listesi bulunmaktadır:

Genel Müdür/Kurucu
Hesap Yöneticisi: Bir müşteri olarak, projelerinizde sizinle temasa geçecek ve sizi güncel tutacak bir hesap yöneticisi atanabilir.
Grafik Tasarımcı
UI Tasarımcısı: Bu, kullanıcı dostu web sitesi tasarımında uzmanlaşmış kişidir.
Web Geliştiricisi- Yazılımcı
Metin Yazarı: Bir metin yazarı, bloglar, makaleler, web sitesi içeriği ve temel olarak pazarlamada kullanılan diğer kelimeleri yazan kişidir.
Sosyal Medya Pazarlamacısı
Google SEO Uzmanı
Bir dijital pazarlama ajansı, çok kanallı pazarlama veya tek kanallı pazarlama yoluyla müşterilere çevrimiçi olarak ulaşır. Çok kanallı ve tek kanallı pazarlama ile ajanslar, müşterilerle web siteleri, bloglar, e-posta, sosyal medya ve daha fazlası gibi bir veya birden fazla kanalda etkileşime girer. Çok kanallı pazarlama, yaşam döngüleri boyunca kanallar ve cihazlar arasında sorunsuz bir müşteri deneyimi sağlayan pazarlamayı ifade eder. Bir dijital pazarlama ajansı genellikle geleneksel pazarlama hizmetleri sunmaz.
Dijital Pazarlama hizmeti aylık bir ücret karşılığında verilir. Ancak ücretlendirme , şirketinizin ihtiyaçları, hangi kanalların kullanılacağına göre değişim gösterir. Bir B-B pazarındaki müşteri için bazı son kullanıcı pazarlama kanalları uygun olmaz. Bir başka kriterde yapılacak çalışmanın hangi ülkelerde, kaç dilde yürütüleceğidir. Kimi zaman çok kanallı pazarlama uygunken bazen tek kanal , örneğin Google Metin reklamı ile pazarlama yapmak uygun olur. Genelde her sektör ve her tip şirket için mutlaka birden fazla kanal kullanılır.
Dijital Pazarlama artık tamamen bir şirketin ayrılmaz parçası haline gelmiştir. Yeni müşteriye ihtiyaç duyan her şirket, sürekli olarak bir dijital pazarlama yapıyor olmalı. Dijital Pazarlama, çoğu kullanılan araç açısından kümülatif özellikler gösterir. Bugün 100 kişi olan e-mail listeniz 2 yıl sonra 10,000 olabilir. Bugün 10 sayfadan ibaret web siteniz zamanla yüzlerce sayfalık referans bir site haline dönüşebilir. Bugün günde 10 kişinin gezdiği web sitenizi zaman içinde günde 2000 kişi ziyaret edebilir. Eğer ilk defa bir dijital pazarlama düşünüyorsanız, etkilerimi mesela bir Google Reklamı ile ilk günden görebilir veya SEO sonuçları için 5-6 ay vakit geçmesini bekleyebilirsiniz. 
Dijital pazarlama danışmanları, geniş bir dijital pazarlama bilgisine sahiptir ve işletmelerin bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmelerine yardımcı olabilir. Mevcut stratejinizdeki zayıflıkları, iyileştirme alanlarını ve en fazla kazancı elde etmenin en iyi yolunu belirleyebilirler. İnter olarak size bir Dijital Pazarlama uzmanı atıyoruz, bu kişi ekipteki diğer uzmanlarla birlikte tüm işlemlerinizi yürütüyor. ( SEO Uzmanı, Reklam Yöneticisi, İçerik Yöneticisi, Tasarım ve Yazılım Geliştiriciler. )
TÜMÜ

Yorumlar

Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan
Fatma Özgün Apaydın/ Florame Türkiye Kurucu Ortak ve Genel Müdür
TÜM YORUMLAR

Referanslar

Hizmetlerimiz

Biz Neler Yapıyoruz!

Tüm sektörlere yazılım, tasarım dijital pazarlama alanında hizmetler vermektedir.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek adına internet sitemizde çerez kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi için Gizlilik ve Çerez Politikası’nı inceleyiniz. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiÄŸinizi kabul edeceÄŸiz.
x