TEKLİF FORMU

Web Sitenizde Kullanıcı Etkileşimini Nasıl Artırırsınız?

Yani, içerikle dolu bir web siteniz var. Bu zaten gurur duyulacak bir başarı, ancak kullanıcılar bu içerikle gerçekten etkileşime girmedikçe size pek yardımcı olmayacak . Bu etkileşimler, katılım hakkında konuştuğumuzda tam olarak kastettiğimiz şeydir. Basitçe söylemek gerekirse, kullanıcıların ne kadar çok etkileşim kurmasını sağlarsanız, markanız bundan o kadar olumlu etkilenir. 

Kullanıcı etkileşimi nedir?

Öncelikle, katılımın ne anlama geldiğine daha yakından bakarak başlayacağız. Çevrimiçi Reklamcılık Kılavuzu, etkileşimi "içerikle her türlü etkileşim" olarak tanımlar. Bu içerik, birkaç örnek vermek gerekirse, blog gönderileri, videolar veya sosyal medya gönderileri olabilir. 'Etkileşimler' oldukça geniş bir terimdir - bir kullanıcının bir sayfada gezinmesi, bir bağlantıya tıklaması veya hatta bir resmi büyütmek için tıklaması anlamına gelebilir. Ancak burada gerçekten odaklanmak istediğiniz şey, bir kullanıcının markanız hakkında olumlu hissetmesini sağlayan ve ürünleriniz hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olan anlamlı etkileşimlerdir.

Web sitenizde kullanıcı katılımını nasıl artırabilirsiniz?

Kullanıcıların içeriğinizle ne kadar etkileşime geçtiğini artırmak istiyorsanız, onlara etkileşime girmeleri için birçok fırsat vermeniz gerekir. Tıklamalarına, yanıt vermelerine, izlemelerine veya dinlemelerine izin verin. Kendi başlarına bir şeyler denemelerine izin verin. Ve unutmayın - onu anlamlı kılın! Kullanıcıların etkileşime girmesini sağlamanın bazı basit yolları şunlardır:

Yorumları etkinleştir

Bir blogun var mı? Ardından bir yorum bölümü eklemek, katılımınızı artırmanıza kesinlikle yardımcı olabilir. Yorumları etkinleştirdikten sonra, gönderilerinizin sonunda kullanıcıları düşüncelerini paylaşmaya davet edin. Yazdıklarınızla ilgili herhangi bir deneyimleri oldu mu? Konuyla ilgili hisleri nelerdir? Ayrıca, yorumların geldiğini görürseniz, bu yorumlara yanıt vererek akışı sürdürün . Bir konuşma yap!

Sosyal düğmeler ekleyin

Sosyal düğmeler, kullanıcıların içeriğinizi yalnızca birkaç tıklamayla sosyal medyada paylaşmasına olanak tanır. Kullanıcıların etkileşim kurması için bir fırsat eklemenin hızlı ve ödüllendirici bir yolu. Kullanıcılar için de hızlı ve kolaydır. İçeriğinizi beğenirlerse veya ilginç bulurlarsa paylaşabilirler. Bu şekilde, içeriğinizle etkileşime giren bir kullanıcı, daha da fazla kullanıcının etkileşime geçmesine yol açabilir.

Sayfalarınıza videolar ekleyin

Videolar, içeriğinize gerçekten güzel bir katkı olabilir . Elbette herhangi bir eski videoyu eklemeyin. Yalnızca alakalıysa ve metninize ekstra bir boyut getiriyorsa bir video ekleyin. Kullanıcılar bu videoları oynatmak için tıkladığında, içeriğinizle etkileşim kurarlar. 

Diğer sayfalarınıza bağlantı

Sitenizdeki diğer sayfalara bağlantılar eklerseniz, kullanıcıların ilgisini çekebilir ve onları sitenizde daha uzun süre tutabilirsiniz. Yine amaç, kullanıcıların herhangi bir şeye ve her şeye tıklamasını sağlamak değildir. Halihazırda baktıkları içerikle ilgili anlamlı bağlantılar eklemeye çalışın. Dahili bağlantı, yalnızca kullanıcı etkileşimi için iyi değildir, aynı zamanda SEO'nuza da yardımcı olabilir.

Etkileşimli araçlar veya sınavlar oluşturun

Gerçekten ilgi çekici içerik oluşturmak istiyor musunuz ? Ardından etkileşimli araçlar veya sınavlar oluşturmayı deneyin. Bunlar, kullanıcılarınızın deneyimini gerçekten değiştirebilir ve onlara dahil olma fırsatı verebilir. Aynı zamanda, kullanıcılarınızın ne yaptığınızı veya ihtiyaçları için hangi ürünün en iyi olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için bu etkileşimli araçları veya sınavları kullanabilirsiniz.

Özel eklentileri kullanarak etkileşimli medya ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak, eğer kod yazabiliyorsanız, bunları kendiniz yapabilirsiniz.

İndirilebilir kaynaklar sunun

Önceki fikirlerimizden bazılarını uygulayarak, kullanıcılarınızın web sitenizdeyken daha fazla etkileşimde bulunmalarını umuyoruz. Peki ya sitenizi terk ettiklerinde? İndirilebilir kaynaklarla (PDF kontrol listeleri ve kılavuzlar gibi şeyler) kullanıcılarınızı çevrimdışıyken bile meşgul tutabilirsiniz. Sağladığınız tüm indirilebilir belgelere URL'nizi ve markanızı eklemeyi unutmayın.

Başarılı kullanıcı etkileşimi için ipuçları

Gördüğünüz gibi, kullanıcılarınızın etkileşimde bulunabileceği içerik oluşturmak oldukça basittir. Ancak, en iyi sonuçlar için aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler var. İşte yapmanız (ve yapmamanız) gereken en önemli şeyler:

odaklanmış halde tut

İçeriğinizi daha ilgi çekici hale getirmeye çalışırken aşırıya kaçmak ve sayfalarınıza çok fazla şey eklemek kolaydır. Siteniz çok dağınık hale gelirse, kullanıcılar sitenizi dikkat dağıtıcı bulacak ve içeriğinizi sindirmeleri zor olacaktır. Her sayfa için en alakalı kullanıcı etkileşimi seçeneklerinden birkaçını seçerek odaklanmayı sürdürün. 

Daha büyük hedeflerinizi hatırlayın

Kullanıcılarınızın içeriğinizle etkileşim kurmasını sağlamanın yollarını bularak çok eğlenebilirsiniz. Yaratıcı olmak için kesinlikle bir şans! Yine de tüm bunların zaman ve kaynak gerektirdiğini hatırlamakta fayda var. Her zaman daha büyük iş hedeflerinizi aklınızda bulundurun ve hedeflerinizi destekleyen içerikle kullanıcıların ilgisini çektiğinizden emin olun.

Verileri toplamak için analitiği kullanın

Kullanıcı etkileşimi bir ölçümdür; ziyaretçileriniz ve web sitenizi nasıl deneyimledikleri hakkında bir tür veri. Yani bu iki anlama geliyor. İlk olarak, kullanıcı etkileşiminizi artırmak için çaba harcar ancak sonuçları ölçmezseniz, büyük resmin bir parçasını kaçırırsınız. İkinci olarak, kullanıcılarınızı daha iyi anlamak için bu verileri diğer site analizleriyle birlikte kullanabilirsiniz. Verilerinize bakmak, sitenizde iyileştirmeler yapmanın harika bir yoludur ve işletmenizin başarılı olmasına yardımcı olabilir.

Son düşünceler

Şimdiye kadar, web sitenizdeki kullanıcı katılımını nasıl artırabileceğiniz konusunda bazı fikirlere sahip olmalısınız. Unutmayın, önemli olan kullanıcılara içeriğinizle etkileşim kurma fırsatı vermektir. Yaratıcı olun, odaklanın ve sonuçlarınızı ölçün. Bu kadar basit!

Sıkça Sorulan SORULAR

Dijital pazarlama, akıllı telefonlara, dizüstü bilgisayarlara, tabletlere ve temelde Wi-Fi'ye bağlanabilen diğer tüm cihazlara yönelik her türlü pazarlamadır. Geleneksel pazarlama radyo, TV, basılı yayın ve filme odaklanırken, dijital pazarlama söz konusu olduğunda uygulamalar, web siteleri, bloglar, sosyal medya, e-posta ve çevrimiçi içerik hakkında düşünmek istiyoruz.
KESİNLİKLE EVET EVET EVET. Geleneksel pazarlama çabalarınızı dijital olanlarla değiştirmek zorunda değilsiniz, ancak 2022 ve dijital kelimesi pazarlama stratejinize girmezse, işiniz gelişemez. Gerçekten bu kadar basit.
Dijital pazarlama ajansı, işiniz için değerli bir ortak olabilir, ancak sizin için yapabileceklerinin tam olarak farkında olmayabilirsiniz. Bir satış veya pazarlama müdürü olarak işiniz, işletmenizin "ön kapısından" müşteri çekmektir.

Bugün, müşterilerin yüzde 81'i bir satın alma kararı vermeden önce çevrimiçi araştırma yapıyor; bu da, müşteri yolculukları boyunca müşterilerin çevrimiçi etkileşimini sağlayan ve onları besleyen sağlam bir çevrimiçi varlık geliştirmenin zorunlu olduğu anlamına geliyor. Bir dijital pazarlama şirketi, işiniz için bunu ve daha fazlasını yapabilir.
Bu, ajansınızın büyüklüğüne ve uzmanlaşma eğiliminize bağlı olarak değişir. Aşağıda, bir dijital pazarlama ajansında yaygın olarak bulunan rollerin bir listesi bulunmaktadır:

Genel Müdür/Kurucu
Hesap Yöneticisi: Bir müşteri olarak, projelerinizde sizinle temasa geçecek ve sizi güncel tutacak bir hesap yöneticisi atanabilir.
Grafik Tasarımcı
UI Tasarımcısı: Bu, kullanıcı dostu web sitesi tasarımında uzmanlaşmış kişidir.
Web Geliştiricisi- Yazılımcı
Metin Yazarı: Bir metin yazarı, bloglar, makaleler, web sitesi içeriği ve temel olarak pazarlamada kullanılan diğer kelimeleri yazan kişidir.
Sosyal Medya Pazarlamacısı
Google SEO Uzmanı
Bir dijital pazarlama ajansı, çok kanallı pazarlama veya tek kanallı pazarlama yoluyla müşterilere çevrimiçi olarak ulaşır. Çok kanallı ve tek kanallı pazarlama ile ajanslar, müşterilerle web siteleri, bloglar, e-posta, sosyal medya ve daha fazlası gibi bir veya birden fazla kanalda etkileşime girer. Çok kanallı pazarlama, yaşam döngüleri boyunca kanallar ve cihazlar arasında sorunsuz bir müşteri deneyimi sağlayan pazarlamayı ifade eder. Bir dijital pazarlama ajansı genellikle geleneksel pazarlama hizmetleri sunmaz.
Dijital Pazarlama hizmeti aylık bir ücret karşılığında verilir. Ancak ücretlendirme , şirketinizin ihtiyaçları, hangi kanalların kullanılacağına göre değişim gösterir. Bir B-B pazarındaki müşteri için bazı son kullanıcı pazarlama kanalları uygun olmaz. Bir başka kriterde yapılacak çalışmanın hangi ülkelerde, kaç dilde yürütüleceğidir. Kimi zaman çok kanallı pazarlama uygunken bazen tek kanal , örneğin Google Metin reklamı ile pazarlama yapmak uygun olur. Genelde her sektör ve her tip şirket için mutlaka birden fazla kanal kullanılır.
Dijital Pazarlama artık tamamen bir şirketin ayrılmaz parçası haline gelmiştir. Yeni müşteriye ihtiyaç duyan her şirket, sürekli olarak bir dijital pazarlama yapıyor olmalı. Dijital Pazarlama, çoğu kullanılan araç açısından kümülatif özellikler gösterir. Bugün 100 kişi olan e-mail listeniz 2 yıl sonra 10,000 olabilir. Bugün 10 sayfadan ibaret web siteniz zamanla yüzlerce sayfalık referans bir site haline dönüşebilir. Bugün günde 10 kişinin gezdiği web sitenizi zaman içinde günde 2000 kişi ziyaret edebilir. Eğer ilk defa bir dijital pazarlama düşünüyorsanız, etkilerimi mesela bir Google Reklamı ile ilk günden görebilir veya SEO sonuçları için 5-6 ay vakit geçmesini bekleyebilirsiniz. 
Dijital pazarlama danışmanları, geniş bir dijital pazarlama bilgisine sahiptir ve işletmelerin bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmelerine yardımcı olabilir. Mevcut stratejinizdeki zayıflıkları, iyileştirme alanlarını ve en fazla kazancı elde etmenin en iyi yolunu belirleyebilirler. İnter olarak size bir Dijital Pazarlama uzmanı atıyoruz, bu kişi ekipteki diğer uzmanlarla birlikte tüm işlemlerinizi yürütüyor. ( SEO Uzmanı, Reklam Yöneticisi, İçerik Yöneticisi, Tasarım ve Yazılım Geliştiriciler. )
TÜMÜ

Yorumlar

Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan
Fatma Özgün Apaydın/ Florame Türkiye Kurucu Ortak ve Genel Müdür
TÜM YORUMLAR

Referanslar

Hizmetlerimiz

Biz Neler Yapıyoruz!

Tüm sektörlere yazılım, tasarım dijital pazarlama alanında hizmetler vermektedir.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek adına internet sitemizde çerez kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi için Gizlilik ve Çerez Politikası’nı inceleyiniz. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiÄŸinizi kabul edeceÄŸiz.
x